Menu Content/Inhalt
Pancarköy sitesine hoşgeldiniz
Üye Oylaması: / 24
Yazar Volkan Türkoğlu   
Monday, 15 January 2007

Kırklareli'nin Babaeski ilçesine bağlı Pancarköy, 1912 yılında Batı Trakya'dan (şimdiki Yunanistan sınırları içinde) göç eden 80 kişi ile kurulmuş, 1932 yılında Alpullu'dan ayrılarak bol pancar ekiminden esinlenerek Pancarköy adını almıştır. Nüfusu 1259, hane sayısı 400'dür. Doğusunda Düğüncülü Köyü, batısında Nadırlı Köyü ile Babaeski İlçesi Kuzeyinde Sofuhalil Köyü ile Müsellim Köyü vardır. Türkiye'nin ilk şeker fabrikası olan Alpullu Şeker Fabrikası'nın köyümüzün kalkınmasında önemli rolü olmuştur. Köyümüz muhtarı Necati Parlak 2. dönem muhtarlık görevini yürütmektedir.

Kırklareli merkezine 42 km, Babaeski'ye 8 km uzaklıktadır. Jeopolitik konumundan dolayı gelişime elverişli olan köyümüz, bundan çok iyi istifade ederek kalkınmasını gerçekleştirmiş, trakyanın en çağdaş köylerinden biri olmuştur. 


View Larger Map

Pancarköy halkı geçimini çoğunlukla tarım, azalan bir oranda da hayvancılıkla sağlamaktadır. Genç nüfusa bakıldığında iş dağılım endüstri yönünde olup Çorlu ve Çerkezköy önemli istihdam merkezleridir. 

ImageUnutulmayan arkadaşlıklar yaşatması ile, dutluğuyla, ne güzel düğünleriyle, Salif'in ve Zeki'nin kahveleri ile, delisi ile sarhoşu ile, bir zamanlar fırtına gibi esen Pancarköyspor'u ile, efsane top sahası ile, coştumu coşturan deresi ile Toparlak'da evden gizli yüzmeleri ile Karabatak'da balık avlamaları ile unutulmayan köyümüzdür.

Volkan Türkoğlu, 15-01-2007

 

 

Yorumlar (6) | Favori olarak ekle (1002) | Görüntüleme sayısı: 15324

 
RAFET AĞABEYİMİZİDEN
Üye Oylaması: / 0
Yazar Volkan Türkoğlu   
Sunday, 14 July 2013

Rafet Abimizin sitemizde yayımlanmak üzere bana yolladığı öyküyü uzun zaman geçmiş olmasına rağmen yayımlayamadığımız için kendisine özür dileyerek beğeninize sunuyorum. Ayrıca kendisi bir de kitap yazarak yayımlamıştır. Kendisini kutluyoruz. Ağabeyimiz Seçkin geçtiğimiz ay Lüleburgaz'da gerçekleşen kitap fuarında okuyucularıyla buluşarak kitabını imzalamıştır.

 

 

Yorumlar (1) | Favori olarak ekle (600) | Görüntüleme sayısı: 4817

 
designed by madeyourweb.com mambo templates