Menu Content/Inhalt
Ana Sayfa arrow Forum
Forum
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi
Lütfen Giriş ya da Kayıt.
Kayıp Parola?
Cvp:Bir Öğretmenin anısı... (1 izleyici)


_GEN_GOTOBOTTOM Cevapla

BAŞLIK: Cvp:Bir Öğretmenin anısı...

#3804
Sevinç Büyükçakır Yılmaz (Yetkili)
Yetkili
Gönderiler: 145
graphgraph
Kullanıcının bilgilerini görmek için tıklayın
Bir Öğretmenin anısı... 24/11/2008 10:07 Kanaat Notu: 0  
Bir Öğretmenin Anısı
Okulun ilk gününde 5. sınıfın önünde dururken, öğretmen çocuklara bir yalan söyledi. Çoğu öğretmen gibi, öğrencilerine baktı ve hepsini aynı derecede sevdiğini söyledi. Ancak bu imkânsızdı, çünkü ön sırada oturduğu yerde bir yana kaykılmış ismi Mustafa Yılmaz isimli bir erkek çocuk vardı. Bayan Mediha bir yıl önce Mustafa'yı izlemişti ve diğer çocuklarla iyi oynamadığını, elbiselerinin kirli olduğunu ve sürekli olarak kirli dolaştığını gözlemişti. Ek olarak Mustafa tatsız olabiliyordu. Bu öyle bir noktaya geldi ki, Bayan Mediha onun kâğıtlarını büyük kırmızı kalemle işaretlemekten, kalın çarpılar (x) yapmaktan ve kâğıdın üstüne büyük F harfi (en düşük derece) koymaktan zevk alır oldu. Bayan Mediha'nın okulunda, her çocuğun geçmiş kayıtlarını incelemesi gerekiyordu ve Mustafa'nın kayıtlarını en sona bıraktı. Ancak, onun hayatını gözden geçirdiğinde, bir sürpriz ile karşılaştı. Mustafa' nın birinci sınıf öğretmeni şöyle yazmıştı: Mustafa gülmeye hazır parlak bir çocuk. Ödevlerini derli toplu ve temiz yapıyor ve çok terbiyeli. Onun etrafta olması çok eğlenceli. İkinci sınıf öğretmeni şöyle yazmıştı: Mustafa mükemmel bir öğrenci, sınıf arkadaşları tarafından çok seviliyor ama annesinin ölümcül bir hastalığı olduğu için sıkıntı içinde ve evdeki yaşamı mücadele içinde geçiyor. Üçüncü sınıf öğretmeni şöyle yazmıştı: Mustafa'nın annesinin ölümü onun için çok zor oldu. Mustafa elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyor, ama babası ona ilgi göstermiyor ve eğer bazı adımlar atılmazsa evdeki yaşamı yakında onu etkileyecek.
Mustafa'nın dördüncü sınıf öğretmeni şöyle yazmıştı: "Mustafa içine kapanık ve okulda derslere çok fazla ilgi göstermiyor. Çok fazla arkadaşı yok ve bazen sınıfta uyuyor. Bunları okuyunca, Bayan Mediha problemi kavradı ve kendinden utandı. Öğrencileri ona güzel kurdelelerle ve parlak kâğıtlara sarılmış hediyeleri getirdiğinde bile çok kötü hissediyordu. Mustafa'nın hediyesini alıncaya kadar bu böyle devam etti. Mustafa'nın hediyesi bir marketten aldığı kalın, kahverengi ambalaj kâğıdı ile beceriksizce sarılmıştı. Bayan Mediha onu diğer hediyelerin ortasında açmaktan acı duydu. Bayan Mediha paketten, taşlarından bazıları düşmüş yapma elmas taşlı bir bilezik ve çeyreği dolu olan bir parfüm şişesini çıkarınca çocuklardan bazıları gülmeye başladı. Ama o bileziğin ne kadar güzel olduğunu haykırdığında çocukların gülmesi kesildi. Bileziği taktı ve parfümü bileklerine sürdü. Mustafa, o gün okuldan sonra öğretmenine şunu söylemek için kaldı. "Öğretmenim bugün aynı annem gibi kokuyordunuz". Çocuklar gittikten sonra, Bayan Mediha en az bir saat ağladı. O günden sonra, okuma, yazma ve aritmetik öğretmeyi bıraktı. Bunun yerine, çocukları eğitmeye başladı. Bayan Mediha, Mustafa'ya özel ilgi gösterdi. Onunla çalışırken, zihni canlanmaya başlıyor görünüyordu. Onu daha fazla teşvik ettikçe, daha hızlı karşılık veriyordu. Yılın sonuna kadar Mustafa sınıftaki en zeki çocuklardan biri oldu ve tüm çocukları aynı derecede sevdiğini söylemesine rağmen, Mustafa onun gözdelerinden biri oldu.
Bir sene sonra, Bayan Mediha kapısının altında Mustafa'dan bir not buldu, ona tüm yaşamında sahip olduğu en iyi öğretmen olduğunu söylüyordu. Altı yıl sonra Mustafa'dan bir not daha aldı. Liseyi bitirdiğini, sınıfında üçüncü olduğunu ve onun hala hayatındaki en iyi öğretmen olduğunu yazmıştı. Bundan dört yıl sonra, bazı zamanlar zor geçmesine rağmen okulda kaldığını, sebatla çalışmaya devam ettiğini ve yakında kolejden en yüksek derece ile mezun olacağını yazan başka bir mektup aldı. Yine Bayan Mediha'nın tüm yaşamındaki en iyi ve en favori öğretmen olduğunu yazmıştı. Sonra dört yıl daha geçti ve başka bir mektup geldi. Bu kez fakülte diplomasını aldıktan sonra, biraz daha ilerlemeye karar verdiğini açıklıyordu. Mektup, onun hala karşılaştığı en iyi ve en favori öğretmen olduğunu açıklıyordu. Ama simdi ismi biraz daha uzundu. Mektup söyle imzalanmıştı,
Prof. Dr. MustafaYılmaz (Tıp Doktoru) Öykü burada bitmiyor. Ortaya çıkan başka bir mektup var. Mustafa bir kızla tanıştığını ve onunla evleneceğini söylüyordu. Babasının birkaç hafta önce vefat ettiğini açıklıyordu ve evlenme töreninde Bayan Mediha'nın damadın annesine ayrılan yere oturup oturamayacağını soruyordu. Şüphesiz Bayan Mediha bunu kabul etti. Ve tahmin edin ne oldu?
Taşları düşmüş olan o bileziği takti. Dahası, Mustafa'nın annesinin süründüğü parfümden sürdü. Birbirlerini kucakladılar ve Dr. Mustafa, Bayan Mediha'nın kulağına şöyle fısıldadı, "Bana inandığınız için teşekkür ederim, öğretmenim. Bana önemli olduğumu hissettirdiğiniz ve bir fark meydana getirebileceğimi gösterdiğiniz için çok teşekkür ederim" Bayan Mediha, gözlerinde yaşlarla fısıldadı, söyle dedi, "Mustafa, yanlış şeylere sahiptim. Bir fark meydana getirebileceğimi bana öğreten sensin. Seninle tanışıncaya dek, nasıl öğreteceğimi bilmiyordum".
Birinin Hayatında Bir Fark Oluşturmaya Çalışın
  Herkesin yazı yazması yönetici tarafından engellenmiştir.
#3805
Ferit Soydal (Kullanıcı)
Aylak
Gönderiler: 535
graphgraph
Kullanıcının bilgilerini görmek için tıklayın
Cvp:Bir Öğretmenin anısı... 24/11/2008 13:31 Kanaat Notu: 16  
evet çok harika bir hikaye gercekten bir çocuğa ilgi demeki onun geleceğini bile nasıl etkileyabiliyor işte insanların içindeki insani değerleri iyi bir şekilde kulandımı yetişen her çocukta ilerdeki hayatta ona göre etrafına değer saçar yüreğine sağlık sevinç kardeşim ...
  Herkesin yazı yazması yönetici tarafından engellenmiştir.
#3806
İlker Yılmaz (Kullanıcı)
Sözü dinlenir
Gönderiler: 13
graphgraph
Kullanıcının bilgilerini görmek için tıklayın
Cvp:Bir Öğretmenin anısı... 24/11/2008 13:42 Kanaat Notu: 0  
Hangi alanda olursa olsun, bir insanın diğer bir insana, onun için önemli olduğunu hissettirmesi kadar güzel bir duygu olduğunu sanmıyorum... çok güzel bir hikaye. Paylaşım için teşekkürler. Tüm öğretmenlerimizin günü kutlu olsun.
  Herkesin yazı yazması yönetici tarafından engellenmiştir.
#3807
Ertan Üzülmez (Yetkili)
Yetkili
Gönderiler: 621
graphgraph
Kullanıcının bilgilerini görmek için tıklayın
Cvp:Bir Öğretmenin anısı... 24/11/2008 14:05 Kanaat Notu: 19  
Şimdi Hepimizin Kullandıgı bi terim var o terim de Cahillik gercekten baktıgın zaman na kadar kötü bişiy oldugunu insan ister istemez zamanla ögreniyor her insanın bi cahillik tarafı vardır buda nedir elinde imkanı oldugu halde vurdum duymazlıga gelmesi ama o zman geldigi zaman da nediyoruz keşkii ah keşkii işte öğretmenlerimizde bize onların elinden geldigi ve bildigi kadar bizlere ögretmek istedigi bilgileride ne kadar altın degerin de oldugunu anlıyoruz ve bende burdan sevgili hocalarımızın öğretmenlerimizin senede bir gunde olsa bu gününü kutluyorum ellerinden öptüm hocalarım
  Herkesin yazı yazması yönetici tarafından engellenmiştir.
#3810
Erşan Türkoğlu (Yönetici)
Yönetici
Gönderiler: 670
graph
Kullanıcının bilgilerini görmek için tıklayın
Cvp:Bir Öğretmenin anısı... 24/11/2008 23:53 Kanaat Notu: 10  
Ilkokula ilk basladigimda baba bir ogretmen cikti karsima okumayi ogretti bana adi Serper Atagun idi bundan tam 1 ay once Babaeski'de yolda karsilastik ve doktora yaptigimi ssoyledim yuzunu gormeliydiniz. Tum ogretmenlerimzin ogretmenler gununu en icten duygularimla kutluyorum.
  Herkesin yazı yazması yönetici tarafından engellenmiştir.
#4973
Berkan Fidan (Kullanıcı)
Geveze
Gönderiler: 436
graphgraph
Kullanıcının bilgilerini görmek için tıklayın
Cvp:Bir Öğretmenin anısı... 12/05/2010 09:05 Kanaat Notu: 2  
güzeldi.
  Herkesin yazı yazması yönetici tarafından engellenmiştir.
_GEN_GOTOTOP Cevapla
© Copyright 2007 Best of Joomla, Sistem: FireBoardGönderileri Masaüstünüze Alın
designed by madeyourweb.com mambo templates