Menu Content/Inhalt
Ana Sayfa arrow Haberler arrow Pancarköy arrow 2010 Pancarköy izlenimlerim
2010 Pancarköy izlenimlerim PDF  | Yazdır |  E-posta
Üye Oylaması: / 5
Kötüİyi 
Yazar Site Yöneticisi   
Friday, 17 September 2010

Kardeşimin düğünü nedeniyle 1 yıl aradan sonra Pancarköy'de 5-6 gün kalıp hem bir düğün hem bir bayram hem de bir referandum yaşadım. İşte benim Pancarköy izlenimlerim.

Köyde nüfüs her geçen gün azalıyor, kahvehaneler bomboş. 1975'ten sonra doğan bir ya da iki gencin dışında tüm gencler köyü terketmiş. Geçen yıl büyük çabalarla açık tutulan Pancarköy ilköğretim okulu da bu yıl kapılarını bir daha açılmamak üzere kapamış. Köyde 40-45 öğrenci kalmış. 1 öğretmen 1. 2. ve 3. sınıfları tek bir sınıfta birlikte okutmaya çalışıyormuş. Köy taşımalı eğitime geçmiş.

 Sütün litresi 500 kuruş olunca birçok köylü hayvancılığı bırakmış. 5-6 gün kaldığım köyde süt içemedim. Köyde bazı aileler bakkaldan şişe su alır olmuş, çeşme suyu içmiyorlar. Köyün yeni gençlerinin durumu da hiç iç açıcı değil. Bayramın ilk günü depoya içmeye giden gençler bütün bira şişelerini terbiyesiz ve cahilce çevredeki tarlalara fırlatmışlar. Bu tarlalar içinde onlarca bira şişesi hem kirlilik saçıyor hem de çiftçi için büyük tehlike. Köyün çevresindeki toprak yollar ve bu yolların kenarındaki tarlaların içindeki plastik şişe ve poşetler çok dikkat çekiyor.

Köydeki etnik yapı da değişmeye başlamış. Fabrikada işçi olma hevesiyle satılıp savılan evlere Türkiyenin dört bir yanından gelen insanlar yerleşmiş. Bazı mahallelerde yanyana 4-5 ev birden satılmış. Köye gelen bu yeni Pancarköylülerin köy ile alakalarının olmadığına bizzat şahit oldum. Arabaları ile evden çıkıp arabaları ile evlerine giren, köylüyle bayramlaşmayan insanlar yerleşiyor Pancarköye. Yazdıklarım hepsi için geçerli değil tabiki.

Bu yıl bayram namazında camii için neredeyse hiç para toplanamadı. Kimsenin eli cebine girmedi. Bu durumda minare neden boyasız diye şikayet etmemek gerek. Ayrıca köylü bayramlaşmayı da unutmuş, daha cemaat bayramlaşırken insanlar kaçışmaya başladılar ve sıraları bozdular. Birçok insan bayramlaşamadı.

En sona da iyi şeyler yazmak istiyorum. Bu yıl hem buğday hem de gündöndü hasadında verim iyiydi. Referandum barış içinde geçti, Volkan ve Birce çok eğlenceli bir düğünle evlendi.

 Hoşçakalın

Erşan


Favori olarak ekle (396) | Görüntüleme sayısı: 5287

  Yorumlar (3)
 1 Yazan hakanboyacı, 17-11-2010 13:45
Nerde o eski bayramlar asfalta çıkılır köye yabancı giremezdi şimdi evler satılıyor diyorsunuz off offf gerçekten üzücü bir durum ....
 2 Yazan cakir59, 26-09-2010 19:14
Erşan abicim "artık eski bayramlardaki gibi tad kalmadı" derlerya bazen, artık bayramların tadı kalmamaya başladı diye düşünüyorum bazen. ki ben her bayramını köyde geçiren bir insan olarak. Bira şişeleri sadece tarlalara atılmıyor ben bayramın ilk gününde çıkan bir kavgada arabalara atıldığını gördüm. İçmeyi ağzımızla yapamazsak daha çok ev satılır çengel bulmaca gibi alt alta üst üste. Neyseki Volan evlendide biraz neşelendik... :) Kendinize iyi bakın...
 3 Yazan turkogluvo, 21-09-2010 19:56
Güzel yazmışsın yine abi. Durumu iyi özetlemişsin. Bizim çarkın başımızı döndürmesiyle göremediklerimizi bize anlatmışsın. Düğün bence de çok güzeldi. Tüm Pancarköy halkına durmadan göbecik attıkları için teşekkür ederim:)

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.
Lütfen sisteme giriş yapın veya kayıt olun.

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.6
AkoComment © Copyright 2004 by Arthur Konze - www.mamboportal.com
All right reserved

 
< Önceki   Sonraki >
designed by madeyourweb.com mambo templates