Menu Content/Inhalt
Ana Sayfa arrow Haberler arrow Pancarköy arrow 2008 Pancarköy izlenimlerim
2008 Pancarköy izlenimlerim PDF  | Yazdır |  E-posta
Üye Oylaması: / 2
Kötüİyi 
Yazar Erşan Türkoğlu   
Sunday, 12 October 2008

Yagcinin bakkali.Yillar ne kadar çabuk geçmiş, daha dün gibi meralarında inek otlattığım tepelerinde uçurtma uçurduğum köyüm. Şimdi ise 3 yıldır köyüme gidememenin verdiği özlemi yaşıyorum oysa zamanında kaçıp kurtulmak için ne de çok çalışmıştık.

3 yıl aradan sonra Pancarköy'deydim bir bayram yaşadım bir de düğün yaşadım bu 4 günlük kısa zamanda. Eşi, dostu, akrabayı ve arkadaşları gördüm. Hepsini çok özlemişim özellikle  Pancarköyümüzün yollarında yürürken hissettiğim rahatlığı ve özgüveni hiç unutamam.

Köy çok değişmemiş gibi aynı görünüyor ancak temelde çok büyük değişiklikler var. Öncelikle dere kenarında kalmış son birkaç ağaç daha yokedilmiş ve Pancarköy Trakyanın en büyük çölü olmuş. Oysa çevremizde en çok ormana sahip Kırıkköy sadece bu yıl 10.000 yeni fidan dikmiş. Çiftçi tekrar pancar ekmeye başlamış, bu yıl yaklaşık 400 dönüm pancar ekilmiş. Yeni yapılan sulama sisteminin bu değişimde büyük rolü olduğu belli. Pancar hasatını gördüm, çok verimliydi.

Erdal CalimliKöyün heryerine köyün havasına hiç uymayan yeni binalar yapılmış. Karton kutu gibi görünen bu beton yığınlarının bizim köyde ne işi var anlayamadım. Köylü köyiçindeki evlerini ve arsalarını satıp kasabalara yerleşiyor. Pek genç kalmamış köyde. Bu yıl okulu kapanmaktan zor kurtarmışlar ancak önümüzdeki yıl okulumuz büyük ihtimalle öğrenci olmamasından dolayı kapatılacak. Okul binasının nasıl bir amaçla kullanacağını düşünmeye başlamış bile insanlar. Aleyna Garbin

Köyün yolları çok güzel, yağmur yağsa bile ana yollarda hiç çamur olmuyor. Kanalizasyon sistemi çok güzel olmuş. Ayrıca Muhtarlık binası boyanmış. Köy kooperatifinin yeni başkanı Halil İbrahim Ayaz olmuş ve hemen bir kasap açmış köye. Kasap Fevzi yürütüyor işleri, çok güzel sucuk satıyorlar tavsiye ederim. Köye yeni bir kahvehane açıldı ben ordayken eski Uygun Marketin yerine Uygun Cafe (Zeynep Uygun). Pasta, pizza, kek ve hamburger gibi ev yapımı yiyecekler ve içecekler var, dolup taşıyor yeni kahvehane. Sertan Sırtalan nalburiye dükkanı açmış köye. Ayrıca bir dondurmacı ve berbewr açılmış ama gidip görme zamanım olmadı. Peki köylü köyden kaçıyor da nasıl oluyor da yeni işyerleri açılıyor köyümüzde? Duyduğuma göre bizim köye yoğun bir göç varmış.

CalimliHerşeyden ilginci internetin nasıl birşey ya da ne olduğu hakkında hiçbir fikri olmayan nenelerimizin ve dedelerimizin bile bu siteden haberi var. Burda fotoğraflarının olduğunu ve torunlarının onları izlediğini biliyorlar. Köylünün tamamı bu siteden haberdar ancak şuanda varolan site yöneticisi kadrosunun dışında siteyle ilgilenmek isteyen yeni gençlerle tanışamadım. Köyden siteye içerik olarak katkı geleceğini düşünmüyorum. Buda bunca zamandır neden sadece 3-5 kişiden katkı geldiğini açıklıyor. Maddi desteğe gelince gördüğüm kadarıyla iyi bir organizasyon yapılırsa köylü maddi destek yapabilir.

Şimdilik benden bu kadar umarım sizlere bir solukta bir Pancarköy havası gönderebilmişimdir. Kalem sizin de elinizde buyrun sizler de yazın yayınlayalım.

Erşan

Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır


Favori olarak ekle (257) | Görüntüleme sayısı: 3574

  Bu yazıya ilk yorumu yazın

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.
Lütfen sisteme giriş yapın veya kayıt olun.

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.6
AkoComment © Copyright 2004 by Arthur Konze - www.mamboportal.com
All right reserved

 
< Önceki   Sonraki >
designed by madeyourweb.com mambo templates